KURVA FIX
Kdy a jak často přeplétat raketu

Kdy a jak často přeplétat raketu?

8.října 2019, Badec Store | 2 komentáře

Kdy a jak často přeplétat badmintonovou raketu? Když už praskne výplet, tak je pozdě.

Většina z nás čeká, až výplet v raketě úplně praskne opotřebením, a to je velká chyba. Obvykle přehlížíme první náznaky pro výměnu výpletu a to je tzv. třepení. Objevuje se v místě výpletu, kde nejčastěji hrajete údery. I díky tomu můžete poznat, zda hrajete nejčastěji středem rakety nebo v horní či dolní částí.

Výplet ztrácí postupně během hraní své napětí, a to již během první hodiny hry. Je proto chybou si myslet, že pokud mi výplet nepraskl, tak je v pořádku. Častou chybou je i to, že si koupíme raketu s původním, obvykle s velice silným a nevhodným výpletem a ten se nám rozjíždí a vůbec nedrží tvar. Pružnost těchto výpletů je nulová, ale my máme pocit, že je to v pořádku, protože výplet zatím nepraskl a drží. Často se tak nadřeme, míčky nelítají, jak bychom chtěli a ochuzujeme se tak o radost ze hry.

Výplet v raketách opravdu pracuje při každém úderu. Tím, že je výplet napnutý na relativně vysokou hodnotu (8–14 kg), tak je defacto podvtrvalým napětím od vypletení až po prasknutí, tj. celou jeho dobu životnosti. U kvalitních výpletů výrobci uvádí i odolnost proti chladu, protože výplety trpí díky teplotním výkyvům.

Jenže kdy je ta správná doba si raketu nechat přeplést?

Naše rada, která vychází ze zkušenosti ve vyplétacím servisu a i z roků hraní na kurtech zní:

Pro rekreačního hráče, který chodí cca 1 hodinu týdně – doporučujeme přeplést raketu každý půl rok. Důvodem je to, že výplet ztratí svou elasticitu tím, jak je dlouho napnut v rámu. I když není tak často hraný, již Vám tolik nepomůže s údery a postupně musí hráč přidávat větší sílu do každého odehraného míčku.

Pro pravidelně hrající hráče (2x týdně) – je dobré přeplést raketu cca po 3 měsících. Sami pak poznáte velký rozdíl s nově přepletenou raketou oproti ohranému výpletu.

Kluboví a závodní hráči, kteří mají 3 a více tréninků týdně – většinou sami poznají, kdy si mají nechat přeplést raketu. Struny jsou častokrát v místě úderové plochy rakety otřepené, zařezané do sebe a někdy se i posouvají. To je ten správný čas na vystříhání výpletu a následného přepletení. Důležité je si nechat rakety přeplést před ligovým zápasem či turnajem, protože hrozí reálné prasknutí strun. Nemáte-li alespoň tři stejné rakety, tak může nastat situace, že nebudete mít na turnaji s čím hrát. Půjčená raketa je krajní řešení – navyknutí si na jiný typ rakety, jiné napnutí a typ výpletu běžně vezme 2 až 3 tréninky. V rámci našich klubů vychází u závodních hráčů přepletení cca 1x měsíčně.

Zkuste to s námi

Pokud si přesto nevíte rady s výběrem strun, správným napnutím či dokonce s výběrem rakety, obraťte se na nás. U nás Vám poskytneme plný vyplétací servis a vypleteme Vám badmintonovou raketu podle Vašich představ či dle našeho doporučení.

Podívat se na Nás můžete na našich webových stránkách www.badec.store nebo nás přímo navštívit v badmintonové hale Sportcentra Kuklenská v Brně, kde Vám raketu rádi vypleteme

Badec Store

Diskuze a názory

Pěkný článek. Zajímavé počtení?

Petr 9.října 2019

Přeplétám cca 1 za 2 měsíce, na kurtu jsem 2x týdně, nově přepletená raketa je radost, vyplet zvoni, míče letají lépe, stoji to za to!

Martin 17.prosince 2019
Napsat komentář
spl01.jpg, 29kB

Jak si udržet kondici v době nouzového stavu?

30.března 2020, Badec Store | 2 komentáře

Jak si udržet kondici v době nouzového stavu? I badmintonisté by si rádi udrželi kondici, ale jak na to, když jsou zavřená sportoviště? Možností je hned několik – domácí cvičení, jízda na kole nebo běh. A právě běhání je ideálním sportem k udržení vaší těžce nabité fyzické...

spl01.jpg, 29kB

Co na sebe na badminton?

28.března 2020, Badec Store | Žádné komentáře

Co na sebe na badminton? Badminton je nejrychlejší ze všech raketových sportů a jeden z nejnáročnějších sportů vůbec s ohledem na nároky na fyzickou připravenost hráčů. Hráč badmintonu naběhá během jediného zápasu i několik kilometrů. Střídá se zde rychlá výměna, kde je potřeba...

spl01.jpg, 29kB

Jak moc napnout výplet rakety?

8.října 2019, Badec Store | Žádné komentáře

Jak moc napnout výplet rakety? Volba napnutí v kilogramech je důležitý parametrem při vyplétání. Výrazně to ovlivňuje Vaši hru. Obecně platí, že méně napnutý výplet cca 8–11 kg Vám pomůže svou pružností, tj. máte delší dolet míčků, vyšší výhozy a menší riziko prasknutí...

spl01.jpg, 29kB

Volba badmintonového výpletu

8.října 2019, Badec Store | Žádné komentáře

Jaký badmintonový výplet? Určitě si vzpomenete na první nákup své badmintonové rakety, kdy jste vybírali na internetu či v obchodech tu jedinečnou a skvělou raketu jen a jen pro Vás. Trávili jste tím spoustu času, až jste konečně vybrali tu správnou. S radostí jste si ji odvezli domů a těšili...